Hurtigruten

Norská lodní společnost Hurtigruten (v norštině to znamená "rychlá cesta"), do roku 2007 známá jako Norwegian Coastal Express, byla založena v roce 1893 na provozování plaveb na norském západním a severním pobřeží mezi Bergen a Kirkenes.

Plavby Hurtigruten za krásou přírody a za poznáním

Mottem této společnosti je: "Zanechávej po sobě pouze otisky svých nohou, neodnes si nic, pouze fotografie a nezabíjej nic kromě času." Hurtigruten je momentálně zřejmě nejekologičtější plavební společností vůbec.
"V Hurtigrutenu je tlak na udržitelné řešení a zavádění ekologických technologií jádrem všeho, co děláme," říká generální ředitel společnosti, Daniel Skjeldam.

 • Hurtigruten neustále posouvá své zelené hranice a usiluje o úplnou eliminaci emisí. Jako první lodní společnost na světě nyní natrvalo zavádí bionaftu jako pohonné palivo na několika svých lodích. Bionafta snižuje emise až o 80% ve srovnání s běžnou lodní naftou. Ekologická bionafta společnosti Hurtigruten se vyrábí z odpadu z průmyslových odvětví, jako je rybolov a zemědělství - to znamená, že při výrobě těchto biopaliv se nepoužívá palmový olej a nemají proto negativní vliv ani na deštné pralesy. Bionafta se bude používat v kombinaci s jinými nízkoemisními zdroji paliva.
 • Mnohé lodě flotily jsou již vybaveny zařízeními pro připojení na pobřežní energii z místních přístavů, čímž se eliminují emise během zastávek.
 • Na všech lodích flotily je zakázáno od roku 2018 používání jednorázových plastů. Veškerý vyprodukovaný odpad se ukládá na palubě, aby se pak vyložil a zpracoval na pevnině - nedochází tedy k znečišťování moří.  Rovněž vyzvali své dodavatele, aby aktivně redukovali používání plastových obalů.
 • Zaměstnanci na lodích spolu s mnoha dobrovolníky z cestujících, využívají zastávky na čištění místních pláží.

Vybavení a specifika lodí

Přestože jsou lodě Hurtigruten pohodlné a stylově moderní, jsou orientovány na funkcionalitu a tedy postrádají tradiční symboly klasických výletních lodí: kasina, divadla, tobogany, organizované aktivity a zábavu, či výběr alternativních restaurací. Lodě nabízejí saunu, posilovnu, knihovnu, bazén a vířivky. Na některé lodě si můžete vzít za příplatek i svůj osobní automobil.

Destinace plaveb Hurtigruten

Lodě Hurtigruten plavou téměř podél celého pobřeží Norska se zastávkami v takových místech jako Bergen, Geirangerfjord, Tromso, či souostroví Lofoty.
Některé lodě společnosti jsou určeny na Expedičné plavby expediční plavby i v jiných oblastech světa: Grónsko, Island, Rusko, Svalbard (Špicberky), Evropa, Karibik, Severní, Centrální a Jižní Amerika a Antarktida.

Od července 2018 společnost zcela vyloučila používání jednorázových plastových produktů (brčka, umělé sklenice, sáčky, plastové tašky, jednodávkové balení másla a jiných potravin). Rovněž vyzvali své dodavatele, aby aktivně redukovali používání plastových obalů. Navíc zaměstnanci na lodích spolu s mnoha dobrovolníky z cestujících, využívají zastávky na čištění místních pláží.

Flotila lodíTonážDélkaKapacitaRok
výstavby 

Poslední
přestavba

MS Fram Expedičné plavby11.647 t114 m318 pax20072017
MS Fridtjof Nansen Expedičné plavby20.889 t140 m530 pax2019 
MS Kong Harald Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.204 t122 m590 pax19932016
MS Lofoten Nórske plavby2.621 t87 m400 pax19642015
MS Maud Nórske plavby Expedičné plavby16.151 t135 m554 pax20032017, 2021
MS Nordkapp Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.386 t123 m590 pax19962016
MS Nordlys Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.204 t122 m590 pax19942018
MS Nordnorge Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.384 t123 m590 pax19972016
MS Otto Svedrup Nórske plavby Expedičné plavby15.690 t138 m554 pax2002 
MS Nordstjernen Expedičné plavby2.191 t81 m149 pax19562014
MS Polarlys Nórske plavby11.341 t123 m619 pax19962018
MS Richard With Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby11.205 t122 m590 pax19932018
MS Roald Amundsen Expedičné plavby20.889 t140 m530 pax2019 
MS Santa Cruz II Expedičné plavby2.664 t72 t90 pax-2021
MS Spitsbergen Expedičné plavby7.025 t97 m243 pax20092016
MS Trollfjord Nórske plavby Expedičné plavby16.140 t136 m822 pax20022017, 2021
MS Vesteralen Trajekt Ferry-cruise Nórske plavby6.261 t108 m554 pax19832017

Nórske plavby Norské plavby Expedičné plavby Expediční plavby Trajekt Ferry-cruise Trajekt Cruise-Ferry

První salonek Hurtigruten v Bergenu

Společnost otevřela pro své hosty salonek v přístavu Bergen. Salonek bude má rozlohu cca 525 metrů čtverečních. Bergen je největší přístav společnosti, a právě zde většina hostů získává první dojem o společnosti Hurtigruten a o nejkrásnější plavbě na světě. Salonek je k dispozici i pro lodní expedice Hurtigruten, které zvolí trasy zahrnující tento přístav v itineráři. Pokud bude loď kotvit v terminálu v Bergenu, v době od 13:00 do 21:00 budou v salonku ochutnávky norské kuchyně a lehké občerstvení. Vlastní koordinátoři společnosti Hurtigruten zajistí aby byli všichni hosté inspirováni "k probádání". Hosté budou mít dostatek času na získání informací, týkajících se lodi a o cestě / plavbě, která je čeká. Než se cestující nalodí na palubu lodi, proběhne bezpečnostní briefing v samostatné přednáškové sále uvnitř salonku. Před odjezdem ze salonku bude velká selfie stěna, kde si všichni hosté mohou udělat selfied před odjezdem s textem "Vaše dobrodružství začíná zde" - "Your adventure starts here".

Ubytování na lodích

Vybrat si můžete ze široké škály pohodlných kajut. Liší se velikostí a umístěním, někdy i v rámci stejné třídy. Obecně platí, že vnější kajuty na vyšších palubách mají velká okna, zatímco dolní paluby mají malé okénka.
Kajuty mají většinou kapacitu pro 2 osoby, vícelůžkové kajuty jsou k dispozici na vyžádání a propojené kajuty jsou k dispozici na vybraných lodích.

Stravování

Na trajektových lodích společnosti stolování se odehrává v jedné restauraci. Snídaně a obědy jsou otevřené a podávané formou bufetu s dobrým výběrem chutných norských a mezinárodních jídel. Večeře jsou ve stanovených časech s vyhrazenými místy, obsahují tři chody. Speciální požadavky ohledně stravování je potřeba nahlásit předem. Kavárna otevřena 24 hodin denně (zde se platí za každou konzumaci podle jídelníčku) je nejčastěji využívána cestujícími, kteří cestují jen na krátkých úsecích.
Na expedičních lodích je k dispozici více restaurací.
Na palubách je pitná voda dostupná i v kajutové koupelně. Během hlavních jídel se podává stolní a sycená voda, bez příplatku.
Alkohol je vysoce zdaněn, v poplatnosti s norskými zákony. Není povoleno přinést si na palubu vlastní alkoholické nápoje. V opačném případě budou zabaveny a vráceny až na konci plavby.

Program na lodi

Atmosféra na palubě je různorodá, protože tyto lodě kromě mezinárodní klientely, která plavby využívá jako výletní, také přepravovat náklad a místních obyvatel. Většina čistě norské posádky mluví anglicky, mnozí plynule.
Na rozdíl od letních plaveb s občasným hudební interpreti na palubě, zábava nebývá naplánovaná. Cestující většinou sledují neustále se měnící scenérii z palub nebo z vkusně zařízených pozorovacích salonků a barů, zatímco někteří si čtou a hrají společenské hry. Díla norských malířova sochařů přitažlivě zdobí celou flotilu.

Na lodích Hurtigruten poskytuje zábavu sama matka příroda a hlavními atrakcemi jsou tedy dechberoucí scenérie a interakce s ostatními cestujícími. Jejich plavby jsou často označovány jako "nejkrásnější na světě".

Od 1. 4. 22 je ve ceně plavby zahrnuté bezplatné používání Wi-Fi a neoprénových obleků. (rozhodnutí ​Hurtigruten Expeditions a Metropolitan Touring).

Program pro děti

Hurtigruten má na svých norských plavbách program "Young Explorers". Účastnit se ho mohou děti ve věku od 7 do 13 let a je zaměřen na poznávání norské přírody, klimatu a kultury. Děti se přiměřenou a zábavnou formou dozvědí více o divokých zvířatech, folklóru a tradičních kulinářských specialitách, ale také o ochraně prostředí a o známých norských objevitelích. Součástí tohoto programu je i výběr přes 20 "Young Explorer Friendly" exkurzí.

Výlety na pevnině

Rozsáhlý program výletů zohledňuje roční období a zahrnuje například městské pěší výlety, návštěvy muzeí, kostelů či farem, ornitologická pozorování, jízdy na saních tažených psím spřežením, pozorování polární záře, jízdy na kajaku, kulturně zaměřené výlety v Laponsku či půldenní programy s návštěvou Nordkappu. Všechny výlety mohou být předem rezervovány on-line nebo až na palubě lodi.

Další informace k plavbám Hurtigruten

Dresscode: absolutně žádný, dokonce ani během večeře.

Spropitné: Hurtigruten na svých lodích nepožaduje žádné spropitné. Je to jen na osobním uvážení.

Kouření: je povoleno pouze ve vyhrazených prostorech na vnějších palubách.

Oficiální měna: Veškeré zboží a služby na Hurtigruten lodích jsou účtovány v norských korunách (NOK). Můžete platit kreditními kartami, výletní kartou (zajistíte si ji na recepci lodi) nebo v hotovosti. Na otevření palubního účtu můžete použít karty Visa, American Express, Diners nebo MasterCard. Na konečné vyrovnání účtu mohou být použity i jiné karty, ale ne na jeho aktivaci.
Na palubě není k dispozici automat na výběr hotovosti ATM.

Hosté: Na pravidelných norských plavbách potkáte zejména místní, kteří cestují z jednoho přístavu na druhého nebo se účastní konferencí na palubě. Další nejčastěji zastoupenou národností jsou Němci, pak Angličané, další Evropané, Američané a Australané.
Na palubě mohou být i středně velké a větší skupiny; ostřílení cestovatelé, a jednotlivci, kteří se jen prostě kochají scenériemi a malebnými městečky. Průměrný věk cestujících je kolem 50 let, děti cestují minimálně. Jedním z půvabů těchto cest je, že cestující se zde neustále mění díky stálému nastupování a vystupování během plavby.

Oficiálním jazykem na palubě je angličtina.

V ceně plavby je zahrnuté:

Expediční plavby:

 • ubytování v kajutě vybrané kategorie
 • plná penze
 • využívání zařízení na lodi
 • nealkoholické nápoje, stolní víno a pivo během hlavních jídel. Káva, čaj a voda jsou k dispozici během celého dne.
 • přístavní poplatky

Pobřežní norské plavby:
Kategorie Basic:

 • ubytování v kajutě vybrané kategorie bez možnosti výběru konkrétní kajuty
 • plná penze
 • přístavní poplatky

Kategorie Select:

 • možnost výběru konkrétní kajuty ve vybrané kategorii, podle aktuální obsazenosti
 • možnost výběru turnusu sezení při večeři
 • plná penze
 • káva a čaj během celého dne
 • používání palubní wifi

Kategorie Platinum:

 • večeře v À la carte restauraci (kromě lodí MS Lofoten, MS Vesterålen a MS Spitsbergen)
 • výběr nápojů během večeře
 • večerní úprava kajuty
 • 2 exkluzivní výlety na pevnině
 • návštěva kapitánského můstku (po dohodě s bezpečnostní službou)
 • doprava z / na letiště v Bergenu, Trondheimu a Kirkenes
 • minerální voda v kajutě
 • košík na uvítanou se sektem v kajutě
 • bezplatné zapůjčení dalekohledu

V ceně není zahrnuté:

 • doprava do / z přístavu (pokud jinak neuvedené)
 • osobní výdaje na palubě (kavárna, samoobslužná prádelna s pracími prostředky atd.)
 • spropitné (nevyžaduje se)
 • nápoje nezahrnuté v ceně kategorie
 • fakultativní výlety (pokud jinak neuvedené)
 • cestovní pojištění - na požádání naceníme
 • víza (pokud jsou vyžadována)
Plavby společnosti Hurtigruten
 • MS Nordlys

  MS Nordlys

  Norské fjordy
  Bergen, Norsko Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 05. 06. 2024
  114 966 Kč vnější
  Délka: 12 nocí
  Cena od: 114 966 Kč
 • MS Nordkapp

  MS Nordkapp

  Norské fjordy
  Bergen, Norsko Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 06. 06. 2024
  137 000 Kč vnější
  Délka: 12 nocí
  Cena od: 137 000 Kč
 • MS Nordstjernen

  MS Nordstjernen

  Arktida
  Longyearbyen, Norsko Longyearbyen, Norsko
  Datum odjezdu: 06. 06. 2024
  45 438 Kč vnitřní
  76 534 Kč vnější
  Délka: 5 nocí
  Cena od: 45 438 Kč
 • MS Polarlys

  MS Polarlys

  Norské fjordy
  Bergen, Norsko Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 08. 06. 2024
  114 966 Kč vnější
  Délka: 12 nocí
  Cena od: 114 966 Kč
 • MS Trollfjord

  MS Trollfjord

  Norské fjordy
  Longyearbyen, Norsko Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 08. 06. 2024
  74 605 Kč vnější
  370 028 Kč s balkonem
  Délka: 8 nocí
  Cena od: 66 634 Kč
 • MS Richard With

  MS Richard With

  Norské fjordy
  Bergen, Norsko Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 10. 06. 2024
  110 270 Kč vnější
  Délka: 12 nocí
  Cena od: 110 270 Kč
 • MS Nordstjernen

  MS Nordstjernen

  Arktida
  Longyearbyen, Norsko Longyearbyen, Norsko
  Datum odjezdu: 10. 06. 2024
  42 900 Kč vnitřní
  68 132 Kč vnější
  Délka: 4 noci
  Cena od: 42 900 Kč
 • MS Nordnorge

  MS Nordnorge

  Norské fjordy
  Bergen, Norsko Bergen, Norsko
  Datum odjezdu: 11. 06. 2024
  114 966 Kč vnější
  Délka: 12 nocí
  Cena od: 114 966 Kč
 • MS Maud

  MS Maud

  Západní Evropa
  Dover, UK Dover, UK
  Datum odjezdu: 13. 06. 2024
  141 493 Kč vnitřní
  174 035 Kč vnější
  493 295 Kč s balkonem
  Délka: 15 nocí
  Cena od: 141 493 Kč