Cozumel

Cozumel (maysky Cuzamil = Místo vlaštovek) je největší ostrov v mexickém Karibiku – je 50 km dlouhý a 14 km široký. Nachází se cca 20 km východně od Yukatánského poloostrova. Je vyhledávaný zejména kvůli potápění, šnorchlování a fantastickému podmořskému životu korálových útesů. Zdejší korálový útes je po Velkém bariérovém útesu v Austrálii druhým největším na světě.

Městu San Miguel dominuje kostel Iglesia de San Miguel Arcángel na hlavním náměstí. Pokud máte zájem dozvědět se něco o dějinách ostrova, navštivte místní Museo de la Isla. Na ostrově také naleznete několik mayských archeologických nalezišť, nejvíce stop mayské civilizace je v husté džungli. Největší naleziště je v San Gervasio, kde jsou k vidění rozvaliny tehdejších mayských měst. Hlavní svatyně v San Gervasio byla zasvěcena kultu bohyně Ixchel, což byla bohyně plodnosti, těhotenství a porodu. Mayské ženy z pevniny, které nemohly mít děti, tuto svatyni velmi často navštěvovaly.

Na jižním cípu ostrova v Punta Sur Park se nachází chrám El Caracol, který Mayové pravděpodobně používali jako maják. Španělský dobyvatel Hernando Cortés zavítal na ostrov roku 1518 a sloužila se zde první katolická mše v Mexiku. Ostrov mu sloužil jako místo, kde plánoval dobytí celého Mexika.

Kam se vydat z Cozumelu

Cozumel je výchozím bodem pro výlety na mexické pevnině. Asi 45 minutový transfer z přístavu Puerta Maya na Playa del Carmen je realizován velkými čluny. Dále se pokračuje autobusy k památkám Chitchen Itza, Tulum, do laguny a zábavního parku Xel-Ha či do dalších míst.
Pokud nezvolíte fakultativní výlet za mayskými památkami či jinými atrakcemi na Playa del Carmen, je možné strávit příjemné chvíle v živém cozumelském přístavním terminálu, kde je možné se věnovat nakupování, ochutnat mexickou kuchyni, posedět při hudbě a tanci. Pěšky či taxikem se snadno dostanete do města.

Nejoblíbenější výlety z Cozumelu

  • Laguna Xel-Ha, pobyt na pláži a šnorchlování
  • Archeologický komplex Chitchen Itza a Kukulkan, celodenní výlet autobusem s tranferem člunem na pevninu
  • Mayské ruiny Tulum s možností koupání, celodenní výlet autobusem s tranferem člunem na pevninu
  • Park Chankanaab Cozumel (kapustňáci, lachtani)

Přístavní terminál Cozumel

Aktuálně slouží pro Cozumel 3 přístavní mola/terminály. Punta Langosta leží přímo v centru; po opuštění lodi se vydejte po směrovkách a již cestou budete mít celou řadu obchodů a po chvíli dojdete přímo do centra Cozumelu.

Molo The International Pier je asi 10 min. jízdy taxi jižně od centra; pěšky to je cca 30 min. podél pobřeží. U třetího terminálu v Puerta Maya je velké množství obchodů s kvalitními suvenýry, mexické restaurace a bary. U východu je stanoviště taxi a také místní CK s nabídkou výletů. U tohoto mola kotví většina lodí Carnival.

Může se také stát, že všechna mola budou obsazena a loď zakotví na moři a transfer na pevninu bude realizován čluny.