Dubrovník

 

Chorvatský Dubrovník je považován za "Perlu Jadranu" a se svými malebnými uličkami a mnohými starobylými památkami se řadí mezi nejoblíbenější zastávku okružních plaveb ve Východním Středomoří. Je jedním z nejlépe zachovalých středověkých měst vůbec a patří do seznamu World Heritage Site UNESCO. Velkou zajímavostí je nejstarší lékárna v Evropě z roku 1317, jež se nachází ve františkánském klášteře nebo gotický palác Sponza ze 16. století. Jádro historického města obklopuje velice zachovalá obranná zeď, jež měří místy až 20 metrů a s délkou 2 km nemá ve světě příliš konkurencí. Disponuje třemi kulatými a dvanácti pravoúhlými tvrzemi, pěti věžemi, dvěma rohovými opevněními a rozlehlou pevností. Město je také chráněno velkolepou pevností Revelin a Lovrijenac.

Sezóna plaveb v Dubrovníku

Tento krásný přístav je využíván především od jara do podzimu. Plují tu lodě CostaMSC či Royal Caribbean a jiné lodní společnosti.

Možnosti dopravy do Dubrovníku z ČR

Vlastním autem: vzdálenost z Prahy cca 1.280 km, autem trvá cesta asi 13 hodin.
Autobusem: je možné využít mezinárodní linkové autobusy Flixbus.
Letecky: přímé lety z Vídně na letiště v Dubrovníku, doba letu je cca 1:20h.

  Vyhledej plavby z přístavu Dubrovník  

Kam se vydat v Dubrovníku

Dubrovník je překrásné město s mnoha význačnými pamětihodnostmi. Pro svou krásu je vyhledávaným cílem turistů z celého světa a v hlavní sezóně trpí nadměrným turistickým ruchem. Ceny za všechny služby, vstupy, nápoje a restaurace, jsou poměrně vysoké.
Dominantou města jsou slavné městské hradby, jež byste rozhodně měli navštívit (cena na osobu činí cca 150 kuna). Doporučujeme také prohlídku akvária, jež trvá cca 20 min a k vidění je zde 30 akvárií (cena na osobu cca 60 kuna). Na město se můžete pokochat pohledem z výšky, nad městem je stanice lanovky (cena cca 140 kuna za zpáteční lístek). Ostrov Lokrum je také ideálním místem pro strávení horkých letních dnů na pláži. Zpáteční plavba ze starého přístavu v Dubrovníku (cena cca 80 kuna).
Najvýznačnější atrakce: https://www.tripadvisor.sk/Attractions-g295371-Activities-Dubrovnik_Dubrovnik_Neretva_County_Dalmatia.html

Nejoblíbenější výlety v Dubrovníku

• koupání na pláži Sv. Jakov
• Dubrovník s průvodcem
• Medjugorje, místo zjevení panny Marie

Naše tipy pro přístav Dubrovník

V centru jsou malé obchůdky se suvenýry a značkové butiky. Malá nákupní centra se nacházejí v obchodní čtvrti města Gruž a Lapad. Vykoupat se můžete přímo u centra Buzau nebo Porporela, hlavního mola Starého města. Další oblíbené pláže jsou Banje a Dance.
Gastronomie: chorvatská kuchyně je velice pestrá a mísí se s kuchyní italskou, maďarskou a rakouskou. V jídelníčku nechybí skopové, telecí, ryby, různé plody moře- jako ústřice, mlži, sépie, chobotnice. Nejdražší specialitou jsou humři a langusty.
Tipy na nákupy: suvenýry-magnetky, hrníčky, obrázky, šperky, korálky, malovaná plátna od místních pouličních umělců. 
Úřední jazyk: chorvatština, ale na turistických místech se domluvíte také anglicky a německy.
Měna: kuna (HRK).
Oficiální otevírací hodiny v Chorvatsku: Pon-Pá 08:00 -19: 00, So 08: 00-12: 00.
Většina obchodů v turistické části jsou ale často otevřené 8:00 - 21:00, i 7 dní v týdnu.

Přístav Dubrovník

Většina lodí kotví v zálivu Gruž, asi 3,5 km od historického centra. Do města se dá dostat kyvadlovou autobusovou dopravou (zpáteční jízdenka cca € 13,50 ) nebo taxíky (jedna cesta € 13 ). Pěšky je to téměř hodinová procházka.
Pouze některé menší lodě někdy kotví před vstupem do starého přístavu. V tom případě loď zajistí klientům dopravu na břeh šalupou.

Mapka přístavu Dubrovník