Katakolon

Katakolon je malé přímořské letovisko na pobřeží Jónského moře v západní části Elis v Řecku. Přístav Katakolon, původně malebná rybářská vesnička, leží v zálivu Agios Andreas a je výchozím bodem pro výlety nedaleké do Olympie, kolébky olympijských her, které se zde konaly již v roce 776 p. n. l. Dodnes zde stojí zachovalé zbytky staveb nebo soch ukazující staré hrdiny. Tato archeologická lokalita je dnes zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO. Můžete obdivovat stadion s kapacitou 40 000 diváků, hippodrom, trosky Diova chrámu a další významné umělecké památky rozlehlého Archeologického parku.  V areálu jsou i ruiny Diova chrámu, v jehož svatyni byla uložena socha boha Dia. Dodnes se dochovaly zbytky bývalého zápasiště nebo gymnasionu, kde sportovci trénovali různé disciplíny.  Za návštěvu stojí dvě zajímavá muzea - Archeologické muzeum vlastnící vysoce ceněnou sbírku soch a keramiky z dob staré Olympie a Muzeum antických řemeslných technologií ukazující na technický pokrok té doby (např. první budík, robot aj.)
Díky blízkosti Olympie je Katakolon vyhledávaným cílem výletních lodí v Řecku.

Plavby a sezóna v Katakolonu

Lodě CostaMSCAIDA plují na ostrov od jara do podzimu. Připlouvají sem i další lodní společnosti. V oblasti operuje specializovaná lodní společnost Celestyal Cruises.

Kam se vydat v Katakolonu

Milovníci historie nesmí vynechat výlet do areálu staré Olympie, vzdálené asi 20 km. Zastávka v Katkolonu je ideální příležitostí, jak strávit den na dlouhé písečné pláži. Pobyt si lze zpříjemnit procházkou vesničkou v klasickém středomořském stylu nebo posezením u řecké kávy s baklavou. Na hlavní ulici je celá řada obchůdků se suvenýry a oblečením. 

Nejoblíbenější výlety v Katakolonu

  • Olympie a archeologické muzeum
  • Cyklovýlet řeckým venkovem
  • Olympie a vinařství Magna Grecia a ochutnávka vína
  • Výlet na pláž Kourouta
  • Olympie satobylá a současná

Naše tipy pro přístav Katakolon

Katakolon ja příjemné letovisko, které láká ke koupání, procházkám nebo k nakupování v místních obchůdcích se suvenýry, oblečením a šperky.
Gastronomie: gyros, souvlaki, chorta, taramosalata, musaka, dolmades, baklava, chalva, anýzový likér ouzo, tzatziki, víno.
Tipy na nákupy: běžné suvenýry od moře jako mušle, šperky z korálů, kožené výrobky, olivový olej, koření, šperky.
Měna: euro (EUR)
Úřední jazyk: řečtina, v turistických oblastech se domluvíte anglicky.

Přístavní terminál v Katakolonu

Lodě kotví v blízkosti písečné pláže, kam lze dojít pěšky po pár minutách.

Do starověké Olympie se dostanete:

  • zakoupením výletu přímo od lodní společnosti (více typů od transferu až po prohlídku s výkladem)
  • místním turistickým autobusem
  • místním vláčkem, jehož jízdní řád se mění podle sezóny
  • taxi

Mapka přístavu Katakolon