Kavala

Řecká Kavala je město nacházející se v provincii Makedonie u Kavalského zálivu naproti ostrovu Thassos. Přístav Kavala je důležitým a největším městem východní Makedonie, na místě původně starověké Neapolis, založené v 5. století př. Kr. Nad přístavem se nachází hlavní dominanta Kavaly, byzantský hrad z 15. století, kde jsou k vidění i zbytky dvouposchoďového tureckého vodovodu. Prostorná náměstí, moderní budovy, obchodní centra v západní části města a příjemné kontrasty tradičních starých domů s malými zahrádkami dělají z Kavaly atraktivní místo.

Plavby a sezóna v Kavale

Nejedná se o rušný přístav výletních lodí, je spíš příjemným uzpestřením tras ve východním Středomoří. Lodě CostaMSC a další připlouvají k ostrovu od jara do časného podzimu. V oblasti operuje lodní společnost specializovaná na Řecko Celestyal Cruises. Během svých pozičních plaveb tu kotví i americké lodě společností Azamara, Oceania Cruises aj.

Kam se vydat v Kavale

V horní části poloostrova nad starým městem se nachází hrad Kavala, jež byl vybudován v byzantském období a postupně byl rekonstrován Benátčany a Turky. Kamares, starý dvouposchoďový akvadukt s výškou 25 metrů a 60 oblouky, byl postaven v římsko-byzantském období a prošel rozsáhlou opravou zejména za vlády Sulejmana Překrásného, jež vládl v letech 1520 až 1566. Akvaduktem protéká voda z horských pramenů až do dnešního starého města. Za vidění stojí i velká budova Imaret z konce osmanského období, jež je klasickým příkladem islámské kultury a v minulosti byl postaven jako hostel pro studenty teologie. Tato obrovská budova s 18 kupolemi postavená v roce 1817 pašou Mehmetem Alim se nachází na západní straně poloostrova starého města a nyní je z něj exkluzivní hotel.

Nejoblíbenější výlety v Kavale

  • Pěší procházka městem s průvodcem
  • Relaxace na pláži s plážovým servisem

Naše tipy pro přístav Kavala

Kavala je velice živé a pulsující město se spoustou barů, kaváren, nočních klubů a diskoték. Pro milovníky nakupování je zde řada obchodů se suvenýry, oblečením a šperky. 
Gastronomie: gyros, souvlaki, chorta, taramosalata, musaka, dolmades, baklava, chalva, anýzový likér ouzo, tzatziki.
Tipy na nákupy: běžné suvenýry od moře jako mušle, šperky z korálů, kožené výrobky, olivový olej, koření, šperky.
Měna: eur (EUR)
Úřední jazyk: řečtina, v turistických oblastech se domluvíte anglicky.
Oficiální stránky přístavu: Kavala Port

Přístavní terminál Kavala

Přístav Apostolos Pavlos slouží jako zázemí pro trajekty i výletní lodě. Lodě kotví nedaleko města, kam se dá dojít příjemnou procházkou.

Mapa přístavu Kavala