Ocho Rios

Přístav Ocho Rios s cca 10 000 obyvateli leží v širokém zátoce na severu Jamajky. Město žije převážně z turistického ruchu, největší příliv turistů obstarávají výletní lodě.
Jednou z nejpopulárnějších atrakcí jsou vodopády Dunn’s River Falls, vzdálené cca 3 km západně od města. Jde o překrásné kaskádovité vodopády, které padají přímo na písčitou pláž na západ od města. Voda stéká ze skoro 200 m výšky po různých skaliscích a kaskádách, po kterých se můžete vydat až nahoru. Pláž Jamese Bonda se nachází poblíž domova jeho tvůrce Iana Fleminga, byl zde natáčen film Dr. No se Seanem Connerym v hlavní roli agenta 007.
Jamajskou legendou je Bob Marley, zpěvák, kytarista a skladatel. Stal se symbolem jamajské kultury a popularizátorem hudebního stylu reggae.

Sezóna a plavby Ocho Rios

Karibská Jamajka je jedním z nejvyhledávanějších dovolenkových cílů v této oblasti, kde je sezóna celoroční. Míří sem především lodě amerických společností Royal Caribbean, Princess Cruises, Norwegian Cruise Line, Carnival, z evropských lodních společností tu potkáte plavidla MSC Cruises, Costa Cruises a AIDA Cruises.  Nejvíce výletních lodí tu potkáte od listopadu do dubna.

Kam se vydat v Ocho Rios

Od obou přístavních mol lze po několika minutách dojít do centra města. Pro turisty slouží nákupní středisto Taj Mahal na hlavní příbřežní třídě. Příjemné chvilky lze strávit v pečlivě udržovaném parku Turtle River Park, který je hned poblíž.
Na plantážích Prospect byla od 18. století sklízena cukrová třtina, káva a banány, dnes jsou tu možné výlety na koních. Dále směrem na východ je Harmony Hall – viktoriánský panský dům s galerií, která prodává jedny z nejlepších uměleckých a řemeslnických děl Jamajky.
Rodiny s dětmi nejspíš zamíří do Rainforest Adventures Mystic Mountain, což je malý zábavní park s visutými lanovkami zip-line a bobovou horskou dráhou a dalšími atrakcemi.

Nejoblíbenější výlety v Ocho Rios

  • Vodopády Dunn´s River a setkání s delfíny
  • Vodopády Dunn´s River, lanovka a bobová dráha
  • Vodopády Dunn´s River a jeskyně Green Grotto
  • Severní pobřeží, plantáž a vodopády Dunn´s River
  • Plavba v mořském kajaku podél pobřeží
  • Vodopády Konoko Falls a návštěva farmy

Naše tipy pro Ocho Rios

Gastronomie: národní jídlo ackee and codfish - ovoce, dušená treska se zeleninou a kořením; Jerk chicken/pork/fish - kuřecí, vepřové nebo ryba připravované ve speciální pikantní marinádě jerk a pomalu grilované; kokosový koláč toto; pone of jamaican pudink; koktejl Bob Marley v rastafariánských barvách (žlutá, zelená a červená) s jahodovým daiquiri a mangem; proslavený jamajský rum.
Suvenýry: káva Blue Mountain; jamajský rum (značka Wray & Nephew White Overproof Rum je nejprodávanější); směsi koření na jerk úpravu masa; aromaterapeutické produkty jako mýdla, svíčky; hliněná keramika; olejomalby místních umělců; dřevořezby; kvalitní za studena lisovaný kokosový olej; panenky oblečené v tradičních barvách.
Kde nakupovat: nákupní centra Island Village a Taj Mahal Plaza - obě kousek od přístavu, stánky se suvenýry Craft Market
Bezpečnost: Jamajka nemá dobrou pověst, co se týče kriminality, zejména ve spojitosti s obchodem s drogami, ale turistické oblasti jsou bezpečné. A nezapomeňte, marihuana je tady ilegální!!
Na většině karibských ostrovů může být zvýšen výskyt komárů - nezapomeňte si proto s sebou vzít dobrý repelent a už před vystoupením z lodi se dobře natřít, zvláště pokud jste na pobřeží v podvečerních hodinách.
Taxi: taxíky pro místní "route taxi" jsou mnohem levnější než předražené "tourist" taxi. Route taxi (větší auta, vany nebo mini-busy) jezdí po určené trase (route), která je napsána na dveřích vozidla a pasažéry nabírá a vykládá podél cesty.
Jezdí se po levé straně jako v UK, takže se při přecházení přes silnici vždy podívejte nalevo!!
Jazyk: angličtina je oficiální jazyk, v hovorové řeči se používá jamajský patois (patwa) - kreolština se anglickými základy.
Měna: jamajský dolar (JMD)
Upozornění: Na Jamajce je zakázáno nosit kamufláž oblečení (toto platí i pro turisty).

Přístavní terminál Ocho Rios

Výletní lodě kotví u mola The Turtle Bay Pier, kde jsou v bezprostřední blízkosti restaurace a obchody. Molo James Bond Pier leží západněji, asi 15 minut chůze.
Mezinárodní letiště Ian Fleming International Airport (OCJ) je vzdálené 17 km (20 min jízdy) od přístavu.