Roatan

Ostrov Roatán je největší z honduraských karibských ostrovů Bay Islands. Nabízí dokonalou tropickou dovolenou. Je dlouhý skoro 70 km a na nejširším místě nepřesahuje 5 km. Jeho 50 000 obyvatel je směsí Španělů, Britů, Indů Paya a Afričanů, což je výsledek bouřlivé historie, která zahrnuje dobyvatele, piráty a obchodníky s otroky. Zajímavostí je, že zde žije početná česká menšina, která zde provozuje pivovar.
Najdete tu tropické lesy, bílé pláže, azurově modré moře a korálové útesy, které přímo vybízejí k potápění a šnorchlování, což je také jedna z nejoblíbenějších aktivit na ostrově. Roatanské vody jsou součástí druhého největšího systému bariérových útesů na světě a hemží se barevnými korály a další bujnou podmořskou vegetací, kolem které proplouvají hejna ryb, žraloků velrybích, barakud, mant, delfínů a želv. Mimo jiné si tu můžete užít jízdu na kajaku v mangrovových porostech, jízdu na zip-zinu či plavbu na lodi se skleněným dnem. Příjezdy výletních lodí jsou naprosto zásadní pro ekonomiku ostrova.
Hlavním městem a centrem obchodu na ostrově Roatán je Coxen Hole, u kterého se mimo jiné nachází i mezinárodní letiště.

Plavby a sezóna na Roatánu

Tento karibský ostrov je celoroční destinací, kam připlouvá celá řada výletních lodí, především amerických: Carnival, Royal Caribbean, NCL, Costa Cruises, Celebrity Cruises. Lodní společnosti zde vybudovaly 2 přístavní terminály, které hojně využívají.

Kam se vydat na Roatánu

Před přístavním terminálem Mahogany Bay je sedačková lanovka k plážovému resortu Mahogany Beach, který nabízí kompletní plážový servis. Lze sem dojít i velice pohodlně pěšky během pár minut.
Adrenalinovou atrakcí je dlouhý zip-line, vedoucí přímo na pláž (cena 80 či 120 USD). Pokud vaše loď zakotví v Coxen Hole, máte město snadno na dosah. Zdejší Jungle Zip Line Park je rozsáhlý a nabízí též krásné výhledy.
V přírodní rezervaci Gumbalimba Park se můžete setkat s opicemi a papoušky, šnorchlovat s exotickými rybami a rejnoky, odpočívat v houpací síti na pláži a prolézat koruny stromů pod baldachýnem deštného pralesa.

Nejoblíbenější výlety na Roatánu

  • Okružní jízda ostrovem se zastávkou na plantáži
  • Setkání s delfíny a pláž Tabayana
  • Plavba katamaránem a šnorchlování u útesu
  • Jízda člunem s proskleným dnem a West End Village
  • Pláž Tabaynana a canopy v korunách stromů

Naše tipy pro Roatán

Kuchyně: Pokud máte rádi mořské plody, připravte se na královskou hostinu na Roatánu. Vyzkoušejte lasturovou polévku nebo tapado – vydatný guláš z mořských plodů připravený z jitrocelu a tropické kořenové zeleniny. Rum je oblíbená lihovina, ale místními místní si oblíbili i honduraská piva jako Port Royal a Salva Vida.
Jazyk: španělština a indiánské dialekty, v turistických oblastech angličtina
Měna: honduraská lempira (HNL), od turistů jsou běžně přijímány americké dolary (USD)

Cruise terminál Roatán

K dispozici jsou 2 terminály:

  • Mahogany Bay (vlastník Carnival corporation - pro lodě Carnival, Costa)
  • Coxen Hole (RCI, Celebrity Cruises, NCL,...)

V areálech obou termínálů je mnoho stánků se suvenýry, obchod s diamanty, lékárna, restaurace a bary.

Z terminálu Coxen Hole je město velice snadno dostupné pěšky. Na hlavní ulici je mnoho místních obchůdků. Vozy taxi naleznete hned za branami terminálu, cenu je dobré si dohodnout dopředu.
U Mahogany Bay je velký plážový resort se servisem nebo možnost koupání na veřejné pláži kousek dál.

Mapka terminálu Mohogany Bay:

Mapka kotvište Coxen Hole: