Boat Bike Tours

Poznávat Evropu na palubě lodi a ze sedadla kola

Cykloplavba je kombinace plavby na pohodlné a moderní lodi se zážitkem poznávání nových míst ze sedla kola. Přes den zajímavé cyklotúry a přes noc pohodlné ubytování v lodní kajutě.
Samozřejmě, ve skutečnosti je toho mnohem více: navštívené destinace, noví lidé, se kterými se setkáte, výborná strava a servis na palubě, zkušení průvodci, detailní mapy itinerářů, kvalitní kola, které si můžete pronajmout ...

Pět dní, týden nebo dva (podle toho, co si vyberete) budete poznávat oblast podél trasy a objevovat její pozoruhodnosti. Z paluby lodě, ze sedadla kola nebo jen tak pěšky.

Historie: Všechno to začalo v 1977, založením společnosti Channel Cruises Holland (CCH) na říční plavby v Nizozemsku: Arie Kruse s malou lodí a skupinou entuziasticky pasažérů. Zájem rostl a již brzy bylo třeba pronajmout nová plavidla. V roce 1995 převzal společnost Jan Timmermans.
Ke konci 90. let se na palubách objevily kola. Tento koncept spojení plaveb s cykloturistikou se ukázal jako tak úspěšný, že se společnost CCH rozhodla pro novou značku: Boat Bike Tours (BBT). Boat Bike Tours je mladší sesterskou společností Channel Cruises Holland, která i nadále motorové čluny pronajímá pro skupiny.

Cykloplavby Boat Bike Tours a situácia COVID-19 Lodě:
Ve flotile Boat Bike Tours jsou motorizované lodě a plachetnice. Některé lodě jsou označeny jako Cykloplavby Boat Bike Tours - Premium lode, na označení vyšší úrovně pohodlí a vybavení.

Kajuty:
Ubytování je v dobře vybavených kajutách, které jsou rozděleny do několika kategorií; podle vybavení, velikosti, umístění a extra. Každá kajuta má svou vlastní koupelnu se sprchou, wc a umyvadlem. Většina kajut má dvě Oddělené nízké lůžka; pouze některé mají manželské lůžko. Některé kajuty mohou mít palandy.
Single kajuty, vícelůžkové pro 3 a 4 osoby, jakož i kajuty na horní palubě jsou k dispozici podle destinace / lodě. Na požádání Vám zašleme bližší informace.
3. a 4. lůžka jsou zpravidla vyklápěcí nebo patrové. Kajuty na horní palubě jsou dražší než ty na spodní palubě.
Připomínáme Vám, že prostory na lodi jsou limitované.

Denní program:
Po bohaté snídani (během kterých si můžete připravit i balíček na oběd: sendvič, ovoce) se mezi 8:30 a 9:30 vylodíte. Loď stojí většinou přímo v centru města nebo v jeho těsné blízkosti. A zatímco loď pluje do dalšího přístavu, hosté vyrazí na cyklotúry; po cyklostezkách nebo vybraných chodnících, za místními přírodními, historickými a kulturními pozoruhodnostmi.
Po cestě ale často jsou navštívené i jiné zajímavé atrakce: místní pivovar či vinohrad, muzeum, hrad, sýrovou farmu nebo větrný mlýn.
Vstupy během těchto návštěv se platí zvlášť, přímo u průvodce na palubě. Pokud se budete chtít těchto společných exkurzí zúčastnit, počítejte s částkou asi € 30 euro za týden. Detaily najdete vždy u popisu cykloplavby.
Po návratu vás na palubě bude čekat káva a čaj, v očekávání chutné 3-chodové večeře, která se bude podávat v lodní restauraci.
Po večeři vás čeká přednáška o programu na další den a o možnostech cyklotúr a exkurzí. Všechny jsou bez příplatku, včetně těch s průvodcem.
V příjemné společnosti ostatních hostů (různých národností) pak můžete v salonu nebo lodním baru společně přehodnotit zážitky prožitého dne.

Strava na palubě:
Každé ráno je připravena bohatá snídaně. Během ní je možné nachystat si podle vlastní chuti i balíček na oběd s sebou. Večer se v restauraci podává 3-chodová večeře (kromě jednoho dne).
Po návratu z cyklotúry jsou k dispozici káva a čaj. Ostatní nápoje jsou za příplatek. Na palubě je dobře vybaven self-service bar.
Konzumovány nápoje se platí na konci plavby, v hotovosti.
Je možné přinést si vlastní nápoje, v takovém případě se bude účtovat korkové.

Speciální požadavky na stravování je třeba nahlásit při rezervaci plavby. Vegetariánská jídla jsou k dispozici vždy, ostatní požadavky jsou na přepotvrzení. V některých případech může být aplikován příplatek (např. ńa bezlepkové a bezlaktózové jídla).
Vzhledem k omezené kapacitě není možné zajistit veganskou stravu; lodní kuchyně nemá dostatek místa na uskladnění speciálních pomůcek a potravin potřebných k přípravě čistě veganských jídel.

Děti:
jsou na palubě vítány. Ještě před potvrzením rezervace se však ujistěte, že jsou schopny přejít na kole vzdálenost 30 až 60 kilometrů za den (přesnější informace o vzdálenostech naleznete v programu každé cykloplavby). Případně, zda jsou zvyklé vydržet v cyklistické sedačce či boxu dobrou část dne. Řešením může být i tzv. co-pilot bike.
Řešením může být zůstat na palubě i během dne, v takovém případě děti do 18 let musí být vždy pod dohledem dospělé osoby.

Internet a Wi-Fi na palubě:
Všechny lodě mají na palubě internet a možnost Wi-Fi.
- Některé lodě nabízejí balíček Wi-Fi zdarma (obvykle 100 Mb na zařízení a den); další datové balíčky se dají zakoupit online (platí se kreditní kartou).
- Jiné lodě nabízejí Internet bez limitu po celou plavby za poplatek € 10 až € 15 na týden a zařízení.
- Premium lodě nabízejí Wi-Fi zdarma, bez limitu.

Připomínáme, že mobilní internetové spojení na lodích může být pomalejší než to, na které jsou zvyklí doma.
Internetové spojení je k dispozici ve společných prostorách lodi (lounge, salon, restaurace), ale signál může být slabší v kajutách (zejména na spodních palubách). 
Disponibilita, kvalita a ceny za používání internetu a Wi-Fi na lodích se mohou lišit podle konkrétní lodě.

Průvodci 
jsou zodpovědní za organizační a logistickou stránku cesty. Jsou hlavním kontaktem pro všechny hosty a doprovázejí je na cyklotúry. Různí se původem, věkem i osobností, ale jsou plní entuziasmu, přátelští, zkušení, flexibilní a profesionální.
Každý den po večeři průvodce představí program a trasu na následující den; zodpoví na otázky, podělí se o tipy na nejzajímavější místní zajímavosti či nejlépe zastávky na občerstvení.

Kouření je povoleno pouze ve vyhrazeném prostoru na otevřené palubě. Ve vnitřních prostorách lodí a v kajutách z bezpečnostních důvodů není dovoleno kouřit.

Cyklotúry:
Independent = Nezávislé exkurze - ideální pro zkušené cyklisty. S detailní mapou oblasti a doporučenou trasou se můžete sami rozhodnout kudy jít, co navštívit a jak rychle postupovat.
Semi-guided = S částečným vedením - průvodce Vás na večerním setkání seznámí s trasou a dostanete detailní mapu a popis. Jedete ale pak samostatně. Průvodce můžete kontaktovat v případě nutnosti či otázek.
Fully-guided = plně doprovázena - pokud si netroufáte na samostatnou túru, vyberte si trasu s průvodcem. Společně navštívíte vybrané pozoruhodosti a atrakce.
Na lodích Premium je standardem koncept plně doprovázených cyklotúr.

Délka cyklotúr závisí na trasy - asi 25 až 60 kilometrů za den. Každý den budete mít dostatek času na prohlídky zajímavostí a památek, poznávání městeček a vesnic, vychutnat si kávu či místní speciality nebo navštívit některé z muzeí podél cesty.

Úroveň podle obtížnosti:
Cyklotúry jsou rozděleny do 5 úrovní, přičemž 1 je Lehká a 5 je Náročná. Téměř všechny trasy Boat Bike jsou vhodné pro většinu cyklisty, od zkušenější rekreačních až po začátečníky a cyklisty v běžné tělesné formě.
Ani jedna z nabízených cyklostezek nedosahuje 5. úroveň.
Úrovně obtížnosti jsou nastaveny podle geografického terénu, ale i jiných charakteristik typických pro danou oblast. Obtížnost každé trasy je v programu vyznačena číslem (1-5) a grafem hornatosti.
Tak například, všechny cykloplavby v rovinatém Holandsku jsou klasifikovány jako 1. úroveň. No i přesto, občas třeba počítat se silným protivětrem, který může dát zabrat!
Většina cyklostezek in Belgii, Německu, severní Francii a oblasti Bordeaux má také úroveň 1 nebo 2. Trasy v francouzském regionu Champagne a některých částech jižní Evropy jako Španělsko, Itálie a Chorvatsko mají přiřazenu úroveň 3 a vyšší, kvůli náročnějšímu stoupání v hornaté zemi.
Je třeba brát v úvahu, že i místní klima, vyšší teploty a vlhkost mohou hrát významnou roli.

Den na palubě:
Pokud se některý den necítíte na šlapání, můžete zůstat na palubě a vychutnat si pohled na okolí během plavby, z příjemného místa na otevřené palubě nebo v lodním salonu. Loď se samozřejmě nemůže během plavby zastavit, takže nemůžete kole pouze polovinu trasy. Pokud se rozhodnete strávit den na palubě, připravte si během snídaně určitě obědový balíček, neboť během dne není na palubě obsluha - posádka je zaměstnána úklidem kajut a přípravou večeře.

Jízdní kola:
Téměř všechny lodě mají na palubě své vlastní kola. Jedná se o pevné, spolehlivé a pohodlné kola. K dispozici je i limitovaný počet elektrokol. V případě, že loď nemá dostatek kol, budou pronajaté. Kolo si zarezervujte předem.
Vlastní kola
Pokud chcete, můžete si na palubu přinést vlastní kolo. V tom případě je třeba to zahlásit předem, aby vám něj bylo na palubě rezervované místo. Připomínáme, že společnost, posádka ani CK neručí za případné poškození, ztrátu či krádež.
Extra: K výbavě patří cestovní taška, malý set na opravy a - ne na všech dalších plavbách- přilba (ta je jinak k dispozici na vyžádání).
Upozornění: Elektrokola mají malý elektrický motor a baterii, které napomáhají a usnadňují šlapání do pedálů, ale samostatně vás neodvezou. Nejsou vhodné pro netrénované cyklisty: díky baterii a motoru jsou těžší než obyčejný kolo a mají i rychlejší akceleraci.

Velikosti kol:
Obecně, k zapůjčení jsou k dispozici kola pro osoby s výškou od 150 cm a elektrokola pro osoby od 155 cm. Na požádání mohou být dostupné i menší kola (pro děti). Menší elektrokola nejsou k dispozici.
O velikosti kola rozhoduje "Inseam" (délka nohy od rozkroku po chodidlo, kde se dotýká země); aby se vzdálenost od sedadla na pedál shodovala s téměř nataženou končetinou. Podle této informace je možné zabezpečit kolo na-míru i předem.
Kromě doporučené velikosti je ale důležitý i pocit na kole. Pokud preferujete vzpřímenější posed, vybírejte si větší velikosti rámů a pokud naopak preferujete sportovnější jízdu, tak sáhněte po menší velikosti rámu.

Přilby:
ve Španělsku, Turecku a Chorvatsku je nošení cyklistické helmy povinné. V Itálii je povinné pro děti do 16 let, v Rakousku a Francii do 12 let, na Slovensku pro děti do 14 let a bez rozdílu věku na silnicích mimo obytných zón.
V ostatních zemích nošení helmy je doporučeno, ale není povinné. Doporučujeme přinést si vlastní přilbu.
Na plavbách Premium je zapůjčení přilby zahrnuto v ceně (na vyžádání).

Cykloplavby PremiumVýhody cykloplavby Premium:
Na lodích Cykloplavby Boat Bike Tour - Lode Premium Premium s kapacitou 20 až 40 pasažérů

  • Cyklotúry s průvodcem v malých skupinách *
  • Wi-Fi na palubě zdarma
  • Excelentní úroveň služeb
  • Klimatizace ve všech kajutách
  • K dispozici přilby (na vyžádání předem)

* Cyklotúry s průvodcem jsou ve skupinách do 18 (na menších plavidlech) nebo 22 osob (na větších plavidlech). Pokud je na palubě více cyklistů, k dispozici bude ještě jeden průvodce, který bude doprovázet druhou skupinu. V tom případě je možný výběr mezi delší a kratší nebo rychlejší a pomalejší Cyklotúry (dle programu trasy).


Informace k situaci COVID-19 v souvislosti s plavbami společnosti Boat Bike Tours

Situácia COVID-19 - Aktuálne informácie o plavbách na Crystal Cruises Důležité upozornění:
Uvedené informace mohou podléhat změnám i bez předchozího ohlášení, v důsledku zavedení nově aktualizovaných nařízení ze strany lodní společnosti. Pro přesné informace doporučujeme kontaktovat Oneworld Travel, případně konzultovat webovou stránku společnosti.

Aktuální informace o plavbách Boat Bike Tours v souvislosti s pandemickou situací COVID-19: LINK (v angličtině).

Společnost Boat Bike Tours se i navzdory všem překážkám dokázala přizpůsobit náročným požadavkům pandemické situace a obnovit své plavby i přes léto 2020.
Začátek prvních dovolených Boat Bike v roce 2021 je naplánován na konec března a budou obsahovat klasické programy doplněny několika novými trasami.

Zdravotní protokol společnosti zajišťuje důležité zdravotní a bezpečnostní opatření na všech plavbách. Se sníženými kapacitami lodí, menšími skupinami a přísnými hygienickými opatřeními a důsledným dodržováním předepsaných společenských odstupů

Tato opatření budou podrobně zdokonalené podle jednotlivých lodí a vztahují se na ně i pokyny holandských autorit a ostatních navštívených zemí. V poplatnosti s aktuálními nařízeními se upraví i opatření.

Zpátky na začátek

Aktuální informace v souvislosti se situací COVID-19 na webové stránce společnosti: LINK