Alesund

Západonorské přístavní město Ålesund (čti olesund) s 45 000 obyvateli se rozkládá na několika ostrovech, které jsou chytře propojeny propracovaným souborem podvodních tunelů a mostů. Místo má své neopakovatelné kouzlo, zejména díky barevně malovaným domům ve čtvrtích kolem přístavu. Pro ekonomiku je významný rybolov, město je známé jako největší vývozce solených a sušených ryb.
Roku 1904 zachvátilo místo mohutný požár, kterému podlehla značná část města. Začalo se budovat znova a obytné domy byly vystavěny v tehdy oblíbeném secesním stylu - Art Nuveau. Dnešní Ålesund je moderní město pulsující životem, s bohatou kulturní scénou a mnoha restauracemi, kavárnami a obchody.
Nad městem se tyčí 189 m vysoký kopec Aksla, který je oblíbeným vyhlídkovým místem na okolní pobřeží a město samotné.

Sezóna plaveb v Ålesundu

Výletní lodě sem míří pouze během letní sezóny od května do září. Poměrně rušný přístav přijímá plavidla celé řady lodních společností z celého světa, převažují lodě Aida a Holland America.

Nejoblíbenější výlety v Ålesundu

  • Vyhlídková jízda po pobřeží s návštěvou muzea Sunnmøre
  • Pěší prohlídka města s průvodcem
  • Ostrovy Giske a Godoy s návštěvou akvária
  • Výlet k ikonické skalní stěně Trollstigen
  • Plavba turistickou lodí po fjordu HJØRUNDFJOR

Kam se vydat v Ålesundu

Největším lákadlem je bezesporu kouzelná scenérie ikonického Gairangerfjordu, kam míří davy turistů. Právě Ålesund je často výchozím bodem pro výlety za kouzlem tohoto fjordu. Pro hosty výletních lodí je nejsnazší zakoupit si výlet přímo na lodi.
Milovníky historie a tradic zaujme Sunnmøre Museum, skanzen s tradičními severskými dřevěnými domy a rybářskými i vikingskými loděmi.
Přímo u přístavu zastavují okružní turistické autobusy Hop - on - Hop - off s možností poslechu výkladu do sluchátek v několika světových jazycích.
Jednoduchou prohlídku centra města lze absolvovat malým turistickým vláčkem, který zastavuje u přístavu každých 30 minut.

Naše tipy pro Ålesund

Jazyk: norština, na turistických místech se však domluvíte anglicky
Měna: norská koruna (NOK)

Přístav Ålesund

Výletní lodě kotví u mola Stornespiren / Prestebrigga v podstatě v centru města.
U terminálu bývají k dispozici shuttle busy.

Mapa přístavu Alesund:

Zdroj úvodní fotografie: Fotka od holygrail z Pixabay