Sitka

Americké město Sitka s necelými 9 tisíci obyvateli najdete na ostrově Baranhof u pobřeží jihovýchodního výběžku Aljašky. Dominantou je vyhaslá sopka Mount Edgecumbe.

Původní obyvatelé byli Tlingitové, v roce 1799 zde Alexandr Andrejevič Baranov založil obchodní stanici Rusko-americké společnosti a po vítězné válce s domorodci zde v roce 1804 Rusové vybudovali pevnost Novo Arachangelsk, později přejmenovanou podle domorodého názvu Sitka.

V roce 1808 se Sitka stala hlavním městem Aljašky a sídlem pravoslavného biskupa. Vznikla zde slavná pravoslavná katedrála sv. Michaela a luteránský kostel pro skandinávské zaměstnance Rusko-americké společnosti. Po prodeji Aljašky v roce 1867 město připadlo USA, v roce 1906 byly správní úřady teritoria přesídleny do Juneau.

Sitka je významným přístavem, její ekonomika stojí hlavně na rybolovu a zpracování dřeva. Nachází se zde národní historický park National Historical Park, který byl prohlášen federální vládou za národní park už v roce 1910. Navštívit lze muzeum s dochovanými historickými památkami, k vidění jsou zde totemy nebo původní vydlabané kánoe. Významnou chráněnou památkou je bývalá rezidence biskupa Innokentije. Ve městě se nachází univerzita, knihovna a záchranná stanice pro dravé ptáky.

Každoročně se zde koná jazzový festival anebo akce WhaleFest, na kterou přijíždějí turisté pozorovat obří keporkaky.

Plavby a sezóna v Sitce

Přístav je oblíbeným místem výletních lodí,  specialistou na Aljašku je společnost Princess Cruises, jelikož k plavbám nabízejí i rozšiřující poznávací program na pevnině, který je doslova nabitý atraktivními zážitky v aljašské divočině.
Z dalších lodních společností můžeme doporučit Carnival, CunardRoyal Caribbean, Holland America Line, a Norwegian Cruise Line.

Kam se vydat v Sitce

V centru města stojí dominantní ruská ortodoxní katedrála St. Michael´s, lterá patří k nejnavštěvovanějším a nejvíce fotografovaným místem v Sitce. Katedrála byla první stavbou svého druhu na území Spojených států amerických. Vystavěna byla v letech 1844 – 1848. Sitka nabízí nejenom historické památky, ale také bohatou faunu. Zahlédnout lze tuleně, vydry, orly nebo racky. Více druhů divokého ptactva je možné pozorovat na nedalekém ostrově St. Lazaria.

Nejoblíbenější výlety v Sitce

  • Tonejlepší ze Sitky - okružní jízda s výkladem
  • Vlakem po Yukon Route do sedla White Pass
  • Výlet k ledovci Mendenhall a lososí farma Macaulay Salmon Hatchery
  • Plavba kolem pobřeží v gumovém expedičním člunu Zodiac
  • Výlet lodí na ostrov Siginaka Islands a vyjížďka mořským kajakem
  • Záchranná stanice divoké zvěře Raptor Center

Naše tipy pro přístav Sitka

Měna: americký dolar (USD)

Přístavní terminál Sitka

Výletní lodě kotví na plovoucím doku 6 mil severně od centra města Sitka. Mezi přístavem a městem jezdí zdarma shuttle busy každých 10 minut. Transfer trvá cca 15 minut.

Mapa přístavu Sitka