Manama
Hlavní město Bahrajnu - Al Manama leží na malém poloostrově na severovýchodním rohu země a úspěšně kombinuje svou historii důležitými zastávkami obchodních cest z 16. století nebo tyčícími se mrakodrapy z oceli a skla, jež lemují ulice rušné finanční čtvrti.
Město bylo vzpomínáno poprvé v islámských kronikách již v roce 1345, takže nikoho nepřekvapí jeho hluboká kultura a tradice.
Al Manama je pro turistický ruch ještě stále poměrně neznámou destinací. Místní obyvatelé jsou bezprostřední a srdeční, a vyznačují se tradiční muslimskou pohostinností.
Plavby a sezóna v Manama
Manama má suché podnebí s velmi horkým létem a chladnější zimou.
Průměrné denní teploty se v létě (od června do září) pohybují mezi 33 až 38 ° C a noční 26 až 30 ° C; v zimě (od listopadu do března) nejvyšší denní dosahují 28 až 20 ° C, zatímco průměrné noční teploty klesnou na 21 až 14 ° C.
Ve městě Manama se na svých plavbách v Zálivu zastavují lodě společnosti Costa, AIDA, TUI, Silversea, Hapag Lloyd, Crystal Cruises.
Kam se vydat v Manama
Nejpozoruhodnější budovou města je nepochybně Světové obchodní centrum (World Trade Centre) z roku 2008, 240-metrový, 50-patrový dvouvěžový komplex, ve kterém se mimo jiné nachází i pětihvězdičkový hotel a luxusní nákupní centrum.
Bahrajnské národní muzeum nabízí rozmanitou sbírku zajímavých exponátů. Mezi nejdůležitější patří díla současného bahrajinského umění; scény zobrazující život civilizace Dilmun před 6.000 let včetně zrekonstruované mohyly s kostrou; nádherné ukázky arabské kaligrafie ze vzácných koránů a jiných náboženských dokumentů, expozice o tradičních řemeslech a obchodu, jakož i o perlách jako zdroji bahrajnského bohatství před příjezdem ropy.
Historické centrum města prošlo důslednou revitalizací po roce 2010. Jeho srdcem je rozsáhlá budova Bab el-Bahrain, která je hlavní branou velkého bazaru Manama Souq, kde najdou nákupuchtivý klienti vše, od šperků až po koberce.
Slavná mešita Al Fateh je také známá jako Velká mešita, díky své velikosti 6.500 m2, a kapacitě 7.000 věřících. Je to krásná budova s mramorovými podlahami a skleněnými lustry, která je otevřena pro všechny návštěvníky.
Najoblíbenější výlety v Manama
- Okružní jízda městem a návšteva bahrainského národního muzea
- Muharraq (UNESCO) – bývalé hlavní město Bahrajnu
- Den na pláži s BBQ obědem a občerstvením
- Návštěva velbloudí farmy
Naše tipy pro Manama
Nákupy: šátky, kadidla bakhoor, arabské parfémy v nádherných skleněných lahvičkách, datle čerstvé, sušené a plněné čokoládou, ovocem či mandlemi, datlové džem, sušené ovoce a ořechy, zlaté 21- a 24-karátové šperky, barevné skleněné mozaiky, košíky, šperky s pravými perlami, lampy a koberce, orientální koření. Tradiční arabský bazar Manama Souq, nákupní centra The Avenues, Moda Mall a mnohé jiné.
Otevírací doba: většina obchodů je otevřena od 8:30 do 20:00. Malé obchody mají zavřeno od 12:30 to 15:30. Nákupní centra jsou otevřeny od 10:00 do 22:00.
Gastronomie: národní jídlo machboos z rýže a ryb nebo kuřecího masa, qoozi - grilované jehně plněné rýží, vařenými vejci, cibule a koření, výživná kaše harees, oblíbenou shawarma asi nemusíme představovat, baleet - šafránová omeleta plněná smaženou sladkou těstovinou vermicelli, muhmar - rýže slazená datlemi. Silně kořeněná káva gahva je podávána s datlemi. A bohatý výběr zákusků, jako Halwa showaiter, rangeena, luqaimat, aside ", al khanfroush.
Alkohol je v Manama legální v barech a nočních klubech.
Měna: bahrajnský dinár (BHD)
Jazyk: arabština, v turistických místech se domluvíte anglicky.
Místní etiketa: muži: zakrytá kolena a ramena - kalhoty alespoň po kolena, tričko s rukávem, na pláži plavecké šortky, ne slipové či boxerky (speedos). Ženy by měly mít zcela zakryté nohy a ruce, dlouhé volné šaty nebo sukni, dlouhé rukávy; vlasy zakryté šátkem. Koupání v plavkách je možné pouze na vyhrazených privátních plážích pro turisty.
Před vstupem do mešit je třeba odložit obuv.
Přístav v Manama
Výletní lodě kotví v přístavu Khalifa Bin Salman a přístavu Mina Salman.